Líčenie zo 70. rokov

Diskotéka a punk sú dve veci, ktoré sa vám vybavia pri spomienke na 70. roky. Sedemdesiate roky boli érou zvonových nohavíc, diskoték a vzrušujúceho líčenia. Od orosenej pleti a jemného obočia až po farebné očné tiene a výrazné riasy – ženy 70. rokov robili všetko.

Prehľad líčenia 70. rokov

Hnutie za emancipáciu žien malo obrovský vplyv na to, ako sa tieto ženy líčili. Chceli byť nezávislé a neexistoval lepší spôsob, ako to vyjadriť, ako prostredníctvom make-upu. Niektoré ženy sa rozhodli pre odvážnejší vzhľad, zatiaľ čo iné sa rozhodli pre líčenie bez make-upu. Áno, líčenie bez make-upu uzrelo svetlo sveta v 70. rokoch, dávno predtým, ako dostalo svoj chytľavý názov.

Trendy v líčení prichádzajú a odchádzajú… a po desaťročiach sa opäť dostávajú do popredia! Presne to vidíme v prípade líčenia zo 70. rokov. Sedemdesiate roky patria medzi moje obľúbené obdobia – veď som veľkým fanúšikom rockovej hudby 70. rokov! Sedemdesiate roky však boli poznačené mnohými hnutiami, od hippie hnutia až po disco horúčku.


Nie je teda prekvapením, že 70. roky dali vzniknúť mnohým líčeniam. Zatiaľ čo mnohé ženy sa rozhodli pre prirodzené líčenie, v 70. rokoch sa objavili aj iné očarujúce trendy.

Ako milovníčky vintage módy vám pre inšpiráciu prinášame prehľad toho, čo potrebujete vedieť na vytvorenie autentického líčenia 70. rokov.

Trendy líčenia 70. rokov boli rôzne, od prirodzeného až po trblietavý disco glamour. Pri väčšine vzhľadov tvoril základ ľahký, sotva viditeľný podklad s ružovým rúžom a ľahko vyplneným obočím. V
závislosti od požadovaného štýlu ponúkali očné tiene a očné linky väčší priestor na vyjadrenie, ako napríklad v disko a punkovom vzhľade.

Chcete sa skutočne inšpirovať? Donna Summer, Farrah Fawcett, Bianca Jagger a Joan Jett boli obľúbenými ikonami štýlu počas celého desaťročia.

Elementy líčenia 70. rokov

Podkladová báza a rúž

Lahká, trblietavá podkladová báza, ktorá dodávala mladistvý lesk, bola normou pre väčšinu podkladov na líčenie 70. rokov. Namiesto zmatňujúcich púdrov a plného krytia z 50. a 60. rokov sa podkladové bázy v 70. rokoch zameriavali skôr na maskovanie nedokonalostí a vytváranie podkladu než na vrstvenie mejkapu.

Takže odklon od make-upu 60. rokov, 70. roky dali priestor prirodzenejšej predstave o kráse. Bronzový a zlatistý vzhľad sa stal kultovým a bronzujúci púder bol v móde. Pri nanášaní na lícne kosti, bradu, líniu čeľuste a špičku nosa bolo trendom použiť odtieň o dva odtiene tmavší, ako je prirodzený tón pleti, a potom ho rozotrieť, aby sa dosiahol požadovaný slnečný lesk.

Na začiatku desaťročia bola ružovka prirodzenejšia, ale od polovice 70. rokov sa stala výrazným prvkom s definovanými ružovými pruhmi vybiehajúcimi od spánkov. Obľúbený bol aj bronzer na vytvorenie opáleného lesku.

Rúže v 70. rokoch

Pokiaľ sa budeme držať témy prirodzenej krásy, 70. roky boli, čo sa týka rúžov, pomerne nenáročné. V móde boli lesky a preferované boli broskyňové alebo ružové odtiene. Populárny sa stal aj zemitý hnedý rúž, ktorý sa kombinoval so všetkým od prirodzeného vzhľadu až po ťažšie disko líčenie, ktoré sa dostalo do popredia neskôr v desaťročí.

Od sýtych ovocných farieb, ako je slivka, cez pastelové broskyne až po zemité nahé farby, rúže boli rozmanité. Jasne červená bola tiež základom počas celého desaťročia. Väčšina rúžov mala lesklý povrch alebo sa nosila s leskom, aby sa dosiahol požadovaný lesk.

Obočie a očné tiene

V polovici až na konci 70. rokov sa éra diskoték skutočne rozbehla a sprevádzalo ju odvážnejšie líčenie. Trblietavé očné tiene v zlatých, strieborných alebo modrých odtieňoch sa spájali s čiernou riasenkou a očnými linkami pre skutočne groovy nočný vzhľad. Obočie malo spravidla prirodzený vzhľad a bolo buď jemne zafarbené, alebo jednoducho ponechané nedotknuté.

Populárnymi farbami očných tieňov boli modrá, zelená, fialová a zemité tóny, prípadne biela alebo strieborná na dokreslenie pod obočím. Väčšina tieňov bola dúhová, ale v ponuke boli aj matné farby. Tmavý záhyb očí zo 60. rokov vyšiel z módy a teraz sa rozmazával, aby sa vytvoril výraznejší mandľový tvar, alebo sa úplne odstránil v prospech jedného odtieňa.

Očné linky a maskara

Mánia umelých mihalníc v 60. rokoch začala v 70. rokoch slabnúť, pretože mnohé ženy sa rozhodli pre prirodzenejšie tvary alebo sa tohto trendu začali úplne vzdávať. Namiesto toho sa na horné aj dolné riasy naniesla maskara, aby sa dosiahla prirodzenejšia verzia vzhľadu.

Tí, ktorí sa rozhodli pre prirodzenejší vzhľad, sa zvyčajne vyhýbali očným linkám, ale pri väčšine štýlov sa očné linky mohli nosiť na hornom aj dolnom viečku v závislosti od preferencií. Punkový vzhľad, ktorý spopularizovala napríklad Joan Jett, zahŕňal hrubé očné linky na oboch viečkach.

Maskaru si ľudia vyberali podľa vlastného uváženia a vyrábali ju v rôznych farbách, napríklad čiernej, hnedej, modrej, zelenej a sivej, hoci husté umelé riasy zo 60. rokov ustúpili jednoduchším riasam v 70. rokoch.

Kvety vo vlasoch

Trend kvetov vo vlasoch pokračoval aj koncom 60. a v 70. rokoch, keď dosiahol svoj vrchol. V súvislosti s vtedajším politickým hnutím flower power sa kvety vo vlasoch stali jedným z najikonickejších vzhľadov v histórii. Tento vzhľad je taký nezabudnuteľný a obľúbený, že ešte stále uvidíte množstvo dievčat, ktoré ho sem-tam nosia na festivale.

Súvisiace:

Krásne líčenie 70. rokov

Ak si neviete rady s vytvorením určitého vzhľadu alebo neviete, koľko make-upu si máte urobiť, najlepšie je začať s pevným základom a potom ho na scéne dotvoriť prineseným make-upom.

Keď už máte nalíčené, je čas myslieť na šatník zo 70. rokov. Viac informácií o trendoch v líčení nájdete v našich príručkách o líčení zo 60. a 90. rokov.

Otázka: Nie som dobrý v líčení! Ako si mám vytvoriť vzhľad 70. rokov?


Odpoveď: Ak sa neviete dobre nalíčiť, každému by som odporučila mať po ruke
nasledujúce produkty: jednu alebo dve farby očných tieňov (môžete si zaobstarať aj malú paletu), maskaru a rúž alebo lesk. Odvolajte sa na niektorú z farieb očných tieňov, ktoré som odporúčala predtým (v tom čase boli obľúbené modré a neutrálne farby).

Začnite tým, že nanesiete svoju hlavnú farbu očných tieňov na celé viečko a záhyb. Ak chcete oči zvýrazniť, pridajte druhú (ideálne tmavšiu) farbu do záhybu alebo vonkajšieho kútika oka.

Zakončite niekoľkými vrstvami maskary na hornom a dolnom viečku a naneste rúž. Ak chcete, naneste podkladový krém a púder. A to je všetko! Dosiahli ste líčenie 70. rokov za menej ako 10 minút!

Otázka: Milujem diskotékové líčenie 70. rokov! Ako ho dosiahnuť?“

Diskotékový vzhľad je v skutočnosti jednoduchšie dosiahnuť, ako si myslíte. Najskôr začnite výberom odtieňa očných tieňov. Našťastie, väčšina diskotékových vzhľadov používala len jednu farbu očných tieňov, ale vždy bola trblietavá!

Zoberte štetec na očné tiene a naneste túto farbu na viečko a záhyb oka. Cieľom je zvýrazniť oči farbou a trblietkami, takže nie je potrebné definovať oči viacerými farbami. Okolo obočia môžete použiť rozjasňovač obočia alebo korektor, ale nie je to povinné.

Napokon naneste očný tieň na spodné viečko. Môžete použiť rovnaký odtieň alebo tmavšiu farbu, v závislosti od vašich preferencií. Ďalej použite mihalnice. Môžete sa rozhodnúť buď pre umelé riasy, alebo pre riasenku.


V 70. rokoch ľudia nosili falošné riasy, ale boli v prirodzenom štýle. Ak ste ako ja a neradi nosíte umelé riasy, môžete sa rozhodnúť pre riasenku. Opäť záleží na vašich preferenciách. Nech už použijete ktorýkoľvek produkt, naneste riasy alebo maskaru na spodné viečko.

Chcete, aby vaše obočie vyniklo, takže bude kontrastovať so spodnými riasami. Potom naneste produkt na obočie podľa vlastného výberu. Prirodzene husté obočie bolo v minulosti bežné, takže na zvýraznenie jeho hrúbky vám môže stačiť ceruzka alebo produkt na obočie s kefkou. Ak však máte tenké obočie, v období diskoték bolo populárne aj definované, klenuté obočie.


Keďže diskotékové líčenie malo byť nápadné, môžete použiť rúže v ostružinovej, slivkovej alebo dokonca žiarivo červenej farbe. Obľúbené však boli aj pastelové farby a ak chcete, aby vaše oči boli hviezdou prehliadky, odporúčam použiť bledoružovú alebo svetlú broskyňovú. Zvyšok tváre je veľmi decentný. Použite prirodzene pôsobiaci rúž, napríklad broskyňový, a naneste ho na líca.

Otázka:Nechcem mať nahé pery s mojím vzhľadom 70. rokov! Akú farbu rúžu by som mala použiť?“

Odpoveď: Chápem, možno milujete nenápadný štýl líčenia 70. rokov, ale ešte viac milujete svoj svetlý rúž. Hoci v 70. rokoch boli veľkým trendom prirodzené pery, stále môžete nosiť rúž. V skutočnosti ich nosili niektoré ikony 70. rokov. Tu je niekoľko farieb, ktoré sa hodia:

– Ostružina
– Slivka
– Broskyňa
– Brusnica
– Malina

Pamätáte si, čo majú tieto farby spoločné?

Tieto farby sú šťavnaté, ovocné! Hoci najväčšej obľube sa tešili pastelové farby, môžete sa rozhodnúť aj pre sýtejšie ovocné farby. Ak chcete dosiahnuť dobovo presnejší vzhľad, vyberte si farebné lesky, tóny na pery a rúže s lesklým povrchom – matné rúže vtedy neboli.


Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *