Slávne osobnosti si pamätáme pre ich nezmazateľný vplyv v príslušných odvetviach a niekedy aj pre drámy v ich osobnom živote. V prípade modelky a herečky Marilyn Monroe, ktorá je témou nového fiktívneho filmu o jej živote s názvom „Blondínka“, mal jej osobný život často následky pre jej profesionálnu kariéru. Jej zákulisné romániky mali často prednosť pred vzťahmi na obrazovke. Jej predčasná smrť tiež spečatila jej miesto v histórii filmových hviezd.
Malá história o živote a kariére Marilyn Monroe
Podľa časopisu Smithsonian sa Marilyn Monroe narodila 1. júna 1926 v Los Angeles. Jej skutočné meno bolo Norma Jean Mortensen. Matka Monroe trpela paranoidnou schizofréniou a finančnými ťažkosťami a jej otec chýbal, takže Monroe putovala medzi pestúnmi a poručníkmi, až kým sa vo veku 16 rokov nevydala za 21-ročného Jima Doughertyho, a potom sa začala jej kariéra módnej ikony, vrátane vintage plaviek, vintage body, podprseniek, ale aj vintage šiat.
Jej kariéra modelky a predovšetkým módnej ikony 20. storočia sa začala vo veku 18 rokov po tom, čo ju fotograf zbadal pracovať v muničnej továrni. Jej manželstvo sa rozpadlo uprostred jej rastúcej slávy v odvetví, ktoré je dnes známe ako vintage fashion.
V roku 1946 jej spoločnosť 20th Century-Fox ponúkla skúšobnú prácu pre film. Hrala malé úlohy osudových žien a mileniek, až kým sa jej nepodarilo preraziť ako hlavnej hrdinke v rôznych klasických filmoch, ako napríklad „Ako sa vydať za milionára“ a „Muži majú radšej blondínky“, ktoré boli uvedené v roku 1953.
V roku 1954 sa vydala za baseballovú legendu Joea DiMaggia, ale po ôsmich mesiacoch sa rozviedli. Potom sa vydala za dramatika Arthura Millera (známeho z filmov „Smrť obchodného cestujúceho“ a „The Crucible“), ale v roku 1961 sa s ním rozviedla. Podľa príbehu k ich rozvodu došlo týždeň pred premiérou jej posledného filmu „The Misfits“, ku ktorému Miller napísal scenár.
Kariéra Monroeovej bola krátka, ale zostáva nezabudnuteľnou osobnosťou filmového plátna. V roku 2000 publikovala Joyce Carol Oates fiktívnu verziu Monroeinho života v knihe „Blonde“, ktorú spoločnosť Netflix adaptovala do rovnomenného celovečerného filmu s Anou de Armas v hlavnej úlohe. Film znovu vzbudil záujem verejnosti o život Monroe, ako aj o jej predčasnú smrť.
Vplyv Monroe na módu
Večer 15. septembra 1955, približne o jednej hodine ráno, čakal legendárny miláčik Hollywoodu, Marilyn Monroe, poryv vetra. Svet netušil, že vánok, ktorý nasledoval, ju úplne očarí na celé desaťročia. Marilynine šaty sa vo vetre zatriasli a ona svojím krásnym mladým prízvukom povedala: „Nie je to vynikajúce?“ Svet súhlasil. Nakoniec
Marilyn sotva rozoznala režisérove signály nad hukotom bučania a výkrikov z publika.
Produkcia sa začala na filme „Sedemročný svrab“, klasickej romantickej komédii, v ktorej Marilyn hrala ženu, ktorej manžel bol v pokušení vyspať sa s ich zvodnou susedou. Marilyn hrala zvodnú susedu, „Dievča“, zmyselnú blonďavú modelku na turné pre značku zubnej pasty. Na film a jej úlohu sa zväčša zabudlo, ale jej outfit sa stal štandardom pre ikonické šaty. Ramienka jej bieleho kostýmu na ramienka sa jej v páse oblúkovito ohýbali a skladali do ručne vyrobených krabicových záhybov. Marilynine vintage šaty dvíhal horúci vzduch v podzemí a krehká látka sa jej lepila na pokožku ako roztopený vosk.
Odev bol dielom módneho návrhára Williama Travilla. Po tom, čo sa Marilynin outfit stal virálnym, sa v nasledujúcich mesiacoch predávali jeho napodobeniny ako teplé rožky. Nad námestím Times Square bol nainštalovaný obrovský transparent zobrazujúci usmievavú herečku v jej ikonickom oblečení. Newyorčania sa pozerali na tento odvážny transparent a novinári sa ich pýtali na ich dojmy. Jedna slúžka v škaredých bordových šatách nesúhlasila a pýtala sa:
„Čo má také, čo majú ostatné ženy, ktoré sa rozhodli neukázať?“ Nakoniec sme sa dozvedeli odpoveď na túto dilemu. Bol to jednoducho začiatok Marilyninej revolúcie vo svete modelingu a módy. V čase, keď vládli goliere typu Peter Pan, rovnaké šatky a kabelky, spôsobila revolúciu v móde tým, že ju viac zladila s ľudskými tvarmi. Prijatie Monroeinho zmyselného, oblého tela bolo pravdepodobne jedným z jej najväčších prínosov pre svet krásy a štýlu.
William Travilla, architekt dnes už ikonického „bieleho“ oblečenia, svoje majstrovské dielo prvýkrát nazval „tými hlúpymi malými vintage šatami„. Netušil, že jeho výtvor sa stane najnapodobovanejším odevom všetkých čias. Paradoxne, nikomu sa nepodarilo repliky správne napodobniť. Travilla tvrdil, že šaty neboli biele, ale skôr v odtieni blízkom bielej. Oblečenie odfotografované v bielej farbe by pri osvetlení v 50. rokoch vyzeralo príliš sivo. Nanešťastie, kedysi biele šaty dnes zostarli do tmavého odtieňa ecru.
Ako zomrela Marilyn Monroe?
V nedeľu 5. augusta 1962 bola Marilyn Monroe podľa denníka Los Angeles Times nájdená mŕtva vo svojom dome v Brentwoode na predávkovanie tabletkami na spanie. Tridsaťšesťročná Monroe zavolala noc predtým svojmu psychiatrovi a sťažovala sa, že nemôže spať.
Jej domáca si okolo tretej hodiny ráno všimla, že v herečkinej spálni svieti svetlo. Keď Monroe nereagovala na klopanie na dvere svojej spálne, domáca pani zavolala Monroeinho psychiatra, ktorý rozbil okno a vošiel do izby, kde našiel Monroe v bezvedomí. Jej psychiater zavolal lekára, ktorý Monroe skutočne predpísal lieky na spanie, a ten po príchode skonštatoval smrť Monroe.
V článku Los Angeles Times priniesol rozhovory s Monroeinými priateľmi, ktorí boli jej smrťou šokovaní a trvali na tom, že jej smrť bola nehoda, nie samovražda. Pat Newcombová, blízka priateľka Monroe a jej publicistka, uviedla, že obe plánovali ísť na druhý deň do kina. Jeho právnik tiež povedal, že Monroe mu sľúbila, že sa s ním v pondelok stretne.
V čase smrti Monroeina kariéra trochu stagnovala. Jej dva posledné filmy, Milujme sa a Mizery, v ktorých sa predviedla v najlepších vintage outfitoch svojej éry, si v pokladniciach zrejme neviedla dobre. Napriek tomu, ako uvádza denník Los Angeles Times, jej kariéra bola na vzostupe. Na
stole v jej dome sa našiel list od tvorcu filmu Muži majú radšej blondínky, ktorý chcel, aby si zahrala hlavnú úlohu v novom muzikáli.
Monroe napriek svojej krátkej kariére hrala v 23 filmoch a dokonca si založila vlastnú produkčnú spoločnosť, aby získala väčšiu kontrolu nad svojimi úlohami a platom v čase, keď sa ženy v Hollywoode museli podriadiť požiadavkám veľkého počtu mužov na čele filmového priemyslu.
Ako vysoká bola Marilyn Monroe?
Marilyn Monroe bola stredne vysoká, merala 1,80 m. Presláviť ju pomohla móda Christiana Diora z 50. rokov. Model New Look od Christiana Diora, predstavený v roku 1947, nanovo definoval dámsky šatník v 50. rokoch 20. storočia, ale nepochybne bol ikonickou siluetou nasledujúceho desaťročia. Po rokoch útlaku módy a prídelu látok počas druhej svetovej vojny sa ženská móda vrátila a vyzerala lepšie ako kedykoľvek predtým.
Po vojne sa štýl 50. rokov preniesol zo salónov do ulíc, pretože vynálezy ľahko udržiavateľných látok a rýchlejšie výrobné systémy vytvorili nové siluety pre masy.
Byť módny už nebol pojem vyhradený pre bohatých a hoci rozkvet pouličného štýlu ešte nedosiahol módnu scénu 60. rokov, štýl bol dostupnejší ako kedykoľvek predtým.
Monroe a jej nadčasové vintage šaty
V máji 1962 isté prevedenie známej melódie premenilo pieseň, ktorú ľudia počuli spievať nespočetnekrát, na historický moment. Dychberúce, zvodné prevedenie piesne „Happy Birthday“ Marilyn Monroe na podujatí na počesť prezidenta Johna F. Kennedyho zostáva najslávnejším prevedením tejto piesne všetkých čias – a pravdepodobne najslávnejšou piesňou všetkých čias!
Monroeovej vystúpenie bolo skutočne kultové, a to až do takej miery, že úchvatné klasické šaty, ktoré mala na sebe, sa stali historickým módnym kúskom, z ktorého sa predali milióny kusov. Dnes sú tieto legendárne vintage šaty opäť v kurze po tom, čo si ich Kim Kardashian obliekla na slávnostný galavečer Met Gala v roku 2022, ale čo o nich vlastne vieme? Skôr než sa pustíme do podrobností o slávnych šatách, poďme si povedať o udalosti, ktorá ich zapísala do histórie.
Kedy Marilyn Monroe zaspievala „Happy Birthday, Mr. President“? Prezident“
Marilyn Monroe zaspievala „Happy Birthday, Mr. President“ 19. mája 1962 na dobročinnej akcii pre JFK a Národný výbor Demokratickej strany. Fundraiser sa konal v Madison Square Garden, desať dní pred Kennedyho 45. narodeninami. Po tom, čo Peter Lawford, Kennedyho švagor, urobil niekoľko „falošných“ úvodov, na ktorých sa Monroe neobjavila, a niektorí členovia publika začali pochybovať o jej prítomnosti, ju napokon uviedol naozaj. Vyšla na pódium, vyzliekla si biely kožuch, aby odhalila úchvatné vintage šaty markízy, a predviedla slávne vystúpenie.