Čo znamená vintage?

Slovo „vintage“ počúvame neustále. V skutočnosti je ním oblepená celá naša webová stránka. Čo však presne znamená?

Používame vôbec toto slovo správne? Čítajme ďalej a preskúmajme históriu slova „vintage“.

História slova „vintage“.

Ah, radosti starnúcich predmetov a objektov. Tie malé znepokojujúce momenty v živote, keď zistíte, že to, čo sa vám zdá ako nedávna história, je pre iných dávnou históriou. Všetko, čo si kúpite do svojho domova, môžete zaradiť na časovú os podľa dátumu výroby a označiť generačným prívlastkom, napríklad „súčasný“, „starožitný“, „vintage“ alebo „retro“. Vek predmetu je kľúčovým prvkom jeho hodnoty, rovnako ako jeho stav, kvalita a relatívna vzácnosť.

Slovo „vintage“ bolo prvýkrát použité a objavilo sa v polovici 15. storočia. Pochádza zo starofrancúzskeho „vendage“, „vintage“ znamenalo „zber vína“, čo dnes môžeme preložiť ako „zber hrozna“.

Teda čo presne označuje pojem „Vintage“, ktorý nesúvisí s kategóriou vína?

V našom kontexte, na ktorý sa zameriavame tu na našej webovej stránke, sa slovo vintage používa najmä pre šaty zo 40. až 60. rokov, cez 50. roky, z ktorých pochádza štýl pin up, ale aj vzhľad Rockabilly, ktorý prezentujeme.

Vintage je starý predmet, ktorý má hlbokú históriu. V mnohých prípadoch sa hodnota predmetu zvýši, ak sa oň bude správne starať. Všeobecne tým myslíme starožitný predmet, ktorý má určitú nostalgickú hodnotu a je potenciálne kvalitný. Zaradil by sa do kategórie starožitností a nemal by byť starší ako dve desaťročia.

Pri aplikácii na zberateľské predmety, ak má viac ako 100 rokov, by sa považoval za starožitnosť. Ak má opäť od dvoch desaťročí do 100 rokov, zaradili by sme ho do kategórie vintage. Šaty uvedené na tejto stránke sú vlastne súčasné repliky s vintage strihmi a vzormi. Tým sa spája trvácnosť spojenia kvality textílií súčasnej éry s vizuálnymi aspektmi éry vintage.

Prečo je vek predmetu dôležitý?

Spôsob označovania veku predmetu nám nielenže hovorí o skutočnom dátume jeho vzniku, ale môže nám tiež pomôcť pochopiť kontext populárnej módy a sociálno-ekonomických trendov v danom čase.
Už sme napríklad videli, že v časoch ekonomickej neistoty sa často objavuje nostalgia za dekorom minulých desaťročí spojená s pohodlím a stabilitou.

Nemýľte si vintage s retro

Medzi vintage a retro je podstatný rozdiel. Retro by sme opísali ako niečo, čo je inšpirované historickým predmetom. Inými slovami, je reprodukovaný tak, aby vyzeral ako vintage. Nemá takú históriu ani schopnosť odovzdávať sa ďalej v takom štýle ako napríklad vintage hodinky.

Mnohé z nádherných šiat, ktoré tu máme, sú nielen inšpirované vintage, ale sú replikované tak, že sú nadčasové, sofistikované a v niektorých prípadoch aj vzácne.

Ale nie všetko, čo je na predaj, má certifikovaný dátum pôvodu. Preto sa musíme spoliehať na často pochybné tvrdenia predajcov. Rýchle vyhľadávanie na stránkach Craigslist, Etsy alebo eBay odhalí, že pojmy ako „starožitnosť“ a „vintage“ sa používajú zameniteľne a často nelogicky.

Najhoršie tento žargón používajú predajcovia, ktorí sa riadia týmto (nepresným!) historickým systémom „triedenia“:

Antik. Niečo, čo je, ako by som to povedal, naozaj staré. Pravdepodobne plesnivé, zaprášené a plné plesní. Pravdepodobne vyrobené z dreva. Vo všeobecnosti vyšlo z módy.

Vintage. Niečo, čo je príliš staré na to, aby sa to dalo považovať za „použité“, ale nie také staré ako babička. Označením „vintage“ sa predávajúci snaží odvrátiť pozornosť kupujúceho od do očí bijúcich nedokonalostí predmetu. Podobne ako mnohé „retro“ predmety, aj „vintage“ predmety majú často buď moderný štýl z polovice storočia (aspoň na povrchu), alebo sú spojené s minulou populárnou kultúrou, nezdravým jedlom alebo módnymi trendmi.

Retro. Niečo, čo je v podstate zastarané a nemoderné. Nazvaním „retro“ predajca dúfa, že priradí sentimentálnu alebo historickú hodnotu niečomu, čo už jednoducho nie je cool. Alebo môže byť „retro“ predmet v skutočnosti pomerne nedávny, ale „predpotopný“ (t. j. dosť poškodený).

Ale ak je každodenný jazyk nespoľahlivý a nepresný, aké sú oficiálne definície starožitnosti, vintage a retro? Oslovili sme interiérových dizajnérov, aby sme to zistili. Tu je ich vyjadrenie.

Čo je starožitný predmet?

Starožitný predmet je pamiatka alebo predmet zo staroveku alebo umelecké dielo, nábytok či dekoratívny predmet vyrobený v dávnejšej dobe a podľa rôznych colných zákonov najmenej pred 100 rokmi.

Ruby Lane, online trhovisko nezávislých obchodov so starožitnosťami a zberateľskými predmetmi, ponúka podobnú definíciu a vysvetľuje: „Väčšina úradov sa domnieva, že skutočná definícia ‚starožitnosti‘ znamená vek najmenej 100 rokov. Ak sa predmet nedá jednoznačne datovať na 100 a viac rokov, nemal by sa priamo označovať ako starožitný.“

Podobne ako veľké umelecké diela, aj starožitnosti sú investíciou a pravdepodobne nie každodenným nábytkom,“ hovorí. „Keď sa však skombinujú s inými štýlmi, môžu do dizajnu vášho domova vniesť fantastickú hĺbku a patinu.“

Čo je vintage?

Ak sú starožitnosti predmety staré 100 a viac rokov, čo sú vintage kúsky? Definovať vintage je zložitejšie. Termín „vintage“ a jedna z jeho sekundárnych definícií je „obdobie vzniku alebo výroby“ (napríklad historický Mercedes zo 60. rokov 20. storočia), ako napríklad fotografia nižšie, zhotovená historickým fotoaparátom.

Súvisiace:

Niektorí ponúkajú oveľa užitočnejšie vysvetlenie, pričom uvádzajú, že predmet označený ako „vintage“ by mal evokovať obdobie, v ktorom bol vyrobený.“
Vintage môže znamenať, že predmet patrí do určitého obdobia, napríklad do 50. rokov 20. storočia, ale môže tiež znamenať (a pravdepodobne by mal vždy znamenať), že predmet vykazuje najlepšie vlastnosti alebo charakteristiky spojené s danou érou.

Inými slovami, aby sa termín vintage správne použil, predmet by mal byť do určitej miery reprezentatívny a rozpoznateľný ako patriaci do obdobia, v ktorom bol vyrobený.“
Ruby Lane tiež navrhuje nepoužívať termín vintage na označenie predmetov, ktoré sú mladšie ako 20 rokov.

Vintage nábytok, vintage šaty… boli vyrobené v posledných 20-99 rokoch a vo všeobecnosti ide o zberateľské predmety v závislosti od toho, koľko kusov určitého štýlu bolo vyrobených. Napríklad dánsky nábytok z polovice storočia je cenovo dostupný, pretože ich je na trhu stále veľa. Môžete získať vintage vzhľad bez toho, aby ste minuli celé bohatstvo.

Na šatách je mnoho prvkov, ktoré pomáhajú vysvetliť ich obdobie alebo postavenie nositeľky. Patrí sem silueta šiat, čo je tvar šiat pri nosení. Je tu aj látka, z ktorej sú šaty vyrobené, ako aj ozdoby pridané na šaty na ich ozdobenie.

XIV-XV. storočie V priebehu nasledujúcich storočí sa šaty pre bohatých ľudí stávali čoraz ozdobnejšími. Vzorované a detailne prepracované látky boli veľmi drahé, a preto si ich mohli kúpiť len tí, ktorí mali veľa peňazí. Ženy sa mohli pochváliť svojím bohatstvom tým, že si nechali ušiť šaty pozostávajúce z mnohých vrstiev a panelov drahých látok.

História šiat: od renesancie po 60. roky 19. storočia!!!

Šaty v 16. storočí

Raný novovek priniesol nový štýl obliekania pre bohaté ženy na tudorovských dvoroch. Veľkej obľube sa tešili mnohé ťažké tmavé látky, ako napríklad zamat. Vlna bola bežnou látkou pre všetky šaty, pričom hrubšia vlna sa používala pre menej majetné, zatiaľ čo jemnejšia vlna bola vyhradená pre bohaté vrstvy. Bohatí do svojich šiat zahŕňali aj hodváb a látky si nechávali vyšívať zlatou a striebornou niťou.

Šaty sa skladali z niekoľkých vrstiev rôznych odevov, ako napríklad košeľa, ktorá bola základným a jednoduchým odevom, ktorý sa nosil pod ňou. Šaty sa tiež začali skladať z viacerých častí, živôtika a sukne. Obľúbený sa stal aj štvorcový výstrih, ktorý ženám poskytoval dostatok priestoru na vystavenie všetkých ich šperkov. Ženám sa začali predstavovať aj základné korzety, ktoré mali šatám poskytnúť oporu a dodať im lichotivú siluetu.

Šaty v roku 1900

V 20. storočí a na konci viktoriánskej éry vznikli šaty, ktoré boli oveľa štíhlejšie a ľahšie, ale stále veľmi skromné. Mnohé šaty mali stále vysoké výstrihy a dlhé sukne. V skutočnosti až
na začiatku eduardovskej éry začali lemy šiat siahať nad členky.

Šaty 20. rokov

V 20. rokoch 20. storočia došlo k radikálnej zmene štýlu šiat. Lemy sa dostali pod kolená a nízke pásy dali obľúbeným šatám veľmi rovnú siluetu. Dvadsiate roky 20. storočia boli pre niektorých ľudí obdobím extravagancie, a preto boli tieto šaty často zdobené korálkami, perím a inými ozdobami.

Šaty 30. rokov

Po rozmachu 20. rokov 20. storočia sa v 30. rokoch 20. storočia vrátili k ženskejším a skromnejším šatám. Tieto šaty boli vypasované a zvyčajne mali zodpovedajúce opasky na zvýraznenie pásu. Vznik sériovo vyrábaných modelov odevov umožnil ženám, aby si samy šili šaty podľa obľúbených trendov. Tieto šaty mali minimálne zdobenie, zvyčajne len gombíky alebo stuhu. Večerné šaty sa tiež opäť stali dlhými.

Oblečenie 40. rokov

Po vojne sa 40. roky 20. storočia zamerali na opätovné používanie oblečenia a obmedzenie odpadu. Šaty z tohto obdobia mali podobnú siluetu ako v predchádzajúcom desaťročí, s vypasovaným, ženským pásom.

Šaty z 50. rokov

Päťdesiate roky priniesli ďalšiu úplnú zmenu siluety s čajovými šatami. Tieto šaty sú úzke v páse s plnou, rozšírenou sukňou, ktorá získava objem vrstvami tylu alebo šifónu. Módni návrhári ako Chanel a Dior vytvorili kúsky, ktoré spájali umenie, sochárstvo a módu, pričom vytvorili šaty, ktoré ovplyvnili vzhľad desaťročia.


Šaty zo 60. rokov

V 60. rokoch sa so zavedením minisukní a mod kultúry ešte viac skrátili lemy. K dispozícii bolo množstvo žiarivých farieb a odvážnych vzorov pre každého, nielen pre veľmi bohatých. Popularita filmu, televízie a hudby začala mať väčší vplyv aj na to, ako sa chceli obliekať mladšie generácie. Od 70. rokov sa štýly obliekania takmer neustále menili a diverzifikovali. Nielenže sa zaviedli a prijali nové štýly, ale opäť sa stali populárnymi aj šaty inšpirované inými historickými obdobiami.

Šaty 70. rokov

Obecne označované ako „polyesterová dekáda“, 70. roky 20. storočia znamenali začiatok toho, čo dnes nazývame „rýchla móda“. Prítomnosť nových syntetických látok, ako sú satén, flitre, zamat a polyester, sprístupnila oblečenie každému. Mnohé odevy sa však stále vyrábali ručne, čo v tom čase umožňovalo výstredné/individuálne prejavy, ako napríklad pridávanie patchworku, háčkovania, výšiviek alebo korálok do oblečenia. Všetky ručne vyrábané predmety a výšivky predstavovali odmietnutie hlavného prúdu módy a odrážali všeobecnú vzburu proti autoritám a dominantným myšlienkam, ktoré charakterizovali 70. roky 20. storočia.


Rovnako ako moderná móda, aj ženská móda 70. rokov čerpala inšpiráciu z minulosti. Návrhári si vo veľkej miere požičiavali z 30., 40. a 50. rokov 20. storočia, najmä pri dennom oblečení. Kvetinové vzory pripomínajúce 30. roky 20. storočia boli veľmi obľúbené na dámskych šatách a vzory ako košeľové šaty z 50. rokov sa vrátili v nových materiáloch, ako je semiš. Azda najrevolučnejším kúskom v dámskej móde však boli všestranné a stále módne zavinovacie šaty, ktoré vytvorila Diane von Füsternberg.

„Polyesterová dekáda“ bola pre módu pravdepodobne najpestrejšia. Väčšina domácností už mala farebné televízory, čo umožnilo divákom lepšie oceniť žiarivé oblečenie ich obľúbených celebrít. Život možno napodobňoval umenie alebo umenie napodobňovalo život, ale možnosť vidieť viac farieb na obrazovkách povzbudila ženy, aby nosili rovnaké jasné farby a odvážne potlače.

Súvisiace:


Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *