Dámsky vzhľad rockabilly z 50. rokov

Čo vznikne, keď spojíte vplyvy rockovej hudby, country, módy 50. rokov a trochu punku? Módny žáner, ktorý prešiel desaťročiami premien, vďaka čomu vyvrcholil do jedinečného štýlu, ktorým je dnes.

Krátka história dámskeho oblečenia Rockabilly

Ve vojnových rokoch na začiatku 40. rokov 20. storočia bolo dámske oblečenie veľmi lichotivé pre postavu, najmä kvôli prídelu látok počas vojny. Po vojne nastal zlatý vek Hollywoodu, kde boli filmové hviezdy obdivované a určovali módne trendy, ktoré ľudia nasledovali. Keď sa zrušili vojnové prídely, dámske šaty sa stali plnšími s väčším množstvom látky. Tento veľmi ženský vzhľad sa páčil najmä mužom, čo viedlo k vzniku „pin-upiek“, ktoré otáčali hlavami väčšiny mužov.

V 50. rokoch 20. storočia sa v ženskej móde objavili nové látky, rozšírené sukne a ceruzkové sukne, ktoré pomohli vytvoriť siluetu presýpacích hodín. Ženy 50. rokov boli elegantné a upravené, svoje šaty dopĺňali rukavicami a podpätkami a pridávali ženské detaily, ako sú mašle a volány. Veľmi obľúbené boli bodky a abstraktné vzory, ako aj šaty bez ramienok. Päťdesiate roky 20. storočia boli obdobím noblesy a šarmu.

V tomto období bola medzi ľuďmi veľmi rozšírená hudba rock and roll s nádychom buranstva. Tento nový zvuk kombinoval rôzne druhy hudby vrátane rock and rollu, rhythm and blues, western swingu a boogie-woogie. Nazývala sa rockabilly a bola taká populárna, pretože bola chytľavá a zábavná na tanec. Vtedy bolo všetko navrhnuté inak – to, čo dnes nazývame vintage! Nielen móda oblečenia, ale aj nábytok, autá, a keď už hovoríme o hudbe, aj prístroje, ktoré ju prehrávali, nie sú také, aké boli pred rozhlasom.

Súvisiace: ?

Zdalo sa, že v 60. rokoch 20. storočia sa jej došiel dych, ale vďaka niekoľkým oživeniam za posledných približne 60 rokov sa fanúšikovia rockabilly nájdu aj dnes. Dámske oblečenie z tohto obdobia sa stalo známe aj ako rockabilly štýl, rockabilly oblečenie pre ženy akoby odrážalo hudobné preferencie tohto obdobia.

Čo je rockabilly móda?“

Je to bláznivá kombinácia všetkých najinšpiratívnejších častí jej hudobných vplyvov, vtedajších návrhárov a celkovo žien. Skutočný význam rockabilly módy sa líši od regiónu k regiónu, a dokonca aj od človeka k človeku. My tu vieme len to, že sa jej nevieme nabažiť.

Ak vás pojem rockabilly móda jednoducho zaujal a v hlave máte matnú predstavu o tom, čo obnáša (scéna z filmu Pomáda? Alebo Cry Baby?), alebo ste pravidelným fanúšikom tohto žánru a chcete sa zdokonaliť v rockabilly štýle, ste na správnom mieste!

Keďže máme na našej webovej stránke toľko kúskov inšpirovaných rockabilly, mysleli sme si, že by bolo užitočné priblížiť vám trochu histórie tohto žánru a ukázať vám niektoré z našich obľúbených rockabilly šiat a prečo sme nimi takí posadnutí. Je
čas zamilovať sa do rockabilly módy!

Dámska móda v 50. rokoch minulého storočia výrazne ovplyvnila dnešný rockabilly štýl. Hoci je inšpirovaný aj inými odevmi vintage pre ženy, retro módnymi trendmi a množstvom rock’n’rollu. Bol to práve Christian Dior, ktorý v roku 1947 vymyslel „New Look“, vďaka ktorému sa v 50. rokoch 20. storočia stal osí pás veľmi populárnym v dámskom oblečení. Šaty pre ženy 50. rokov sú najobľúbenejším kusom oblečenia v dámskej móde 50. rokov. Vystupuje v nich pás a majú plnú sukňu. Ale ceruzkové sukne a šaty zostali tiež módne počas celých 50. rokov.

Greaser girl

Greaser girl na scéne Rockabilly fashion mala svoj vlastný ikonický štýl, ktorý presahoval jednoduché obtiahnuté cigaretové nohavice a topy bez ramien. Pudlové sukne boli nevyhnutnou súčasťou ich šatníka a predstavovali zábavnú a hravú stránku.

Rockabilly móda vychádza zo vzhľadu 50. rokov

Vintage dámske oblečenie sa vďaka svojim nadčasovým tvarom vrátilo do mnohých šatníkov. Strihy dámskej módy 50. rokov lichotia postave každej ženy, ktorá miluje nezmazateľnú stopu, ktorú zanechal vzhľad Rockabilly. Najmä Pin-up šaty zdôrazňujú pás, čo je tiež štýl, ktorý vyhovuje všetkým ženám bez ohľadu na ich postavu. Retro dámske oblečenie je neodmysliteľnou súčasťou dnešnej módy, ktorá sa vracia každé leto. Napríklad džínsy a sukne s vysokým pásom sú vo vintage dámskom oblečení všade.

Vintage a rockabilly štýl pre ženy

Skvelý rockabilly outfit si môžete vytvoriť aj bez toho, aby ste vystúpili zo svojej zóny komfortu. Uprednostňujete šaty a sukne z 50. rokov? Vkĺznite do pin-up šiat alebo ceruzkovej sukne, prípadne do čiernych bohémskych bodkovaných šiat a skombinujte ich so spodničkou alebo peknou vintage blúzkou. Tieto pin-up šaty a sukne ukážu vaše krásne krivky. Alebo ste skôr džínsové dievča? Potom vkĺznite do džínsov Marlene a parádneho trička s potlačou. Oblečenie v štýle pin-up má čo ponúknuť a môžete ho štylizovať rôznymi spôsobmi.

Ženský vzhľad rockabilly z 50. rokov od hlavy po päty!

Móda rockabilly je jednou z najoslavovanejších starých módnych trendov všetkých čias, a to z mnohých dôvodov: používa odvážnu, sýtu farebnosť, ktorá upúta pozornosť, a má zaujímavý staromódny štýl, ktorý prináša zábavu do celého vzhľadu. Hoci to nie je móda, ktorú by ste mohli nosiť každý deň kvôli jej odvážnej a výstrednej povahe, je vždy oveľa zábavnejšie prijať tento vzhľad na tematickej párty alebo podujatí. Žáner rockabilly je jednoducho oslavou vitality a štýlu v odvážnom prevedení. Tento hudobný žáner je skvelým príkladom toho, ako môže hudba ovplyvniť náš zmysel pre štýl.

Ak máte radi éru modernizmu 50. a 60. rokov minulého storočia, je vždy skvelý nápad osvojiť si tento vzhľad na tematickej párty alebo podujatí a my vás ním prevedieme.

Topy a košele v
štýle rockabilly
50. rokov

Pokiaľ ide o košele v štýle rockabilly, máte pri tomto štýle k dispozícii nekonečné množstvo možností. Pokiaľ ide o výber topov pre váš vzhľad, môžete si vybrať čokoľvek od vypasovaných blúzok, tielok, zavinovacích topov a blúzok na gombíky. Najčastejšími vzormi v tomto vzhľade sú známe bodky a pruhy s jednofarebnými motívmi, ktoré počuť v rockabilly oblečení. Najbežnejšie farebné kombinácie, ktoré si môžete osvojiť, sú biela, čierna a červená.

Rockabilly spodky a šaty pre ženy

V rockabilly vzhľadeštýle je najlepšie zvoliť skôr rockabilly šaty ako dvojdielne súpravy, pretože šaty sú pre tento štýl najviac zvýrazňujúcimi typmi oblečenia. Kľúčom k vyniknutiu spodnej časti je nosiť niečo odvážne a svetlé. Sukne a šaty sú väčšinou vypasované a ich dĺžka sa spravidla končí pod kolenami. Ideálne farby pre ne sú opäť červená, čierna a biela.

Boty v štýle 50. rokov

Rockabilly je o tom, aby ste vynikli, a čo môže byť výraznejšie ako pár vysokých podpätkov vo výraznej, výraznej farbe? Skúste sa držať troch hlavných farieb tohto motívu a určite urobíte dojem v štýle rockabilly.

Päťdesiate roky minulého storočia priniesli ohromujúcu popularitu podpätkov. Návrhári sa predbiehali vo vynaliezavosti, kto vytvorí čo najtenší podpätok. Ženám sa páčilo, ako ich tieto topánky robili vyššími, ale neboli veľmi pohodlné.

Časom sa stilety stali známe viac pre svoj sexepíl ako pre svoju užitočnosť ako vychádzková obuv. V 50. rokoch 20. storočia ženy nosili mnoho iných typov topánok ako stiletky.

Vysokoškoláčky najčastejšie nosili penny mokasíny, čižmy so zárezmi a kiltami, sedlové topánky alebo baletné topánky. Mladé aj staršie ženy si tiež užívali širokú škálu sandálov a papúč.

Rockabilly mokasíny a topánky na podpätku

Farby boli rôzne, od béžových až po krikľavejšie. V rokoch rozmachu rockabilly v 50. rokoch si ženy mohli kúpiť topánky v akejkoľvek farbe. Niektoré topánky mali potlače a vzory, iné boli jednofarebné.

Dalšími obľúbenými štýlmi obuvi 50. rokov boli mokasíny squaw, klinčeky a čižmy. Čižmy však neboli vysoké, tesné, kožené čižmy. Boli to pracovné čižmy lemované kožušinou. Alebo galoše.

Ženy v 50. rokoch väčšinou uprednostňovali malé topánky.

Ikonické účesy 50. rokov v štýle rockabilly

Prečo ľudia napodobňujú účesy z 50. rokov?

Ľudia, najmä bohatí, radi napodobňovali vtedajšie hviezdy a celebrity, 50. roky boli obdobím skúšania nových účesov. Päťdesiate roky boli naozaj klasické a romantické, čo možno vidieť na prechode od veľkých, dychberúcich kučier po plecia ku krátkym, jemným účesom. Dnes ľudia napodobňujú účesy z 50. rokov, keď chcú urobiť módne vyhlásenie alebo jednoducho kvôli téme, ktorá ich môže skutočne inšpirovať, a to móde 50. rokov.

Rokový účes 50. rokov: Lucille Ball a strih pudel

Ženy s kučeravými vlasmi sa tešili z módnych výhod, ktoré priniesol strih pudel, ktorý spopularizovala Lucille Ball. Jej jahodovo blond účes je veľmi ikonický. Zola Taylorová a Jackie Kennedyová (v deň svojej svadby) tiež nosili pudlovský strih.

Rockový účes 50. rokov: Husté, krátke strapce à la Bettie Page

Dnes je to stále hlavný štýl pre ženy, najmä milovníčky vintage vzhľadu: Bettie Page nosila husté, krátke strapce s dlhými, rovnými čiernymi vlasmi. Dusný vzhľad v ikonickom tmavom odtieni spopularizovala pin-up modelka Bettie Page.

Rockabilly účes módny v 50. rokoch

Ak uvažujete o farbení vlasov na tento štýl, potom je v tomto ohľade najvhodnejšou farbou čierna. Ebenovo čierny vzhľad vám jednoznačne navodí náladu, a to tým správnym spôsobom. Nikdy však nie je na škodu zostať pri prirodzenej brunetovej alebo blond farbe, ak si vlasy farbiť nebudete. Odporúčame to len v prípade, že chcete zmeniť odtieň vlasov a rozhodnúť sa pre čiernu a brunetovú farbu, aby ste dosiahli lepší štýl 50. rokov. Niektorí ľudia sa môžu rozhodnúť aj pre farbenie vlasov na červeno alebo na červeno, ale to je len na vás. Neexistuje žiadne pevné pravidlo, akú farbu vlasov si vybrať.

Všetko, čo sa hodí k vašim šatám, bude určite vyzerať viac než dobre. Vlasy si môžete natočiť, zopnúť a upraviť malými mašľami. Vždy je najlepšie, aby boli čo najviac na svojom mieste. Na to môžete použiť laky a gély na vlasy.

Líčenie pre ženy s rockabilly vzhľadom

Líčenie je prvok, ktorý ukazuje, ako dobre ste zvládli vzhľad. A to je obzvlášť dôležité, keď sa držíte témy rockabilly. Výrazné červené pery s čiernou okrídlenou očnou linkou tu budú vždy víťazom. Okrem toho sa uistite, že máte porcelánovú pleť, a to použitím správneho podkladu, ktorý urobí rozdiel. Maskara spolu s bledoružovým rúžom celý vzhľad určite zvýraznia.

História líčenia 50. rokov

Keď si spomenieme na štýl líčenia 50. rokov, vybaví sa nám Grace Kelly, Sophia Loren, Audrey Hepburn a Maureen O’Hara. Tieto ženy boli nielen módnymi ikonami, ale aj ikonami krásy pre ženy na celom svete. Ich líčenie definovalo túto éru a nepochybne to bol vek glamour! Kozmetické salóny a púdrovne sa stali posvätnými svätyňami očarujúcich žien.

Farebná paleta líčenia 50. rokov

V tejto dekáde dominovali pastelové farby pleti, bledoružová, zelená, modrá a žltá, a ak je nejaká farba príkladom epochy, tak je to ružová pre 50. roky. Audrey Hepburn raz povedala, že „verí v ružovú“. Broskyňové, krémové a ružové odtiene evokujú 50. roky, či už ide o ženský dekor, šaty alebo červený make-up.

Ak bola v 40. rokoch obľúbenou farbou lesku ruská červená, začiatkom 50. rokov sa do popredia dostala ružová, karmínovo červená a oranžovočervená. Vtedajšie knihy o kráse venovali stránky a stránky radám ženám, aký make-up, v akom dennom čase a s akým kostýmom nosiť. Toto umenie sa nazývalo color keying (kľúčovanie farieb) – čo dnes už nie je pravidlom, pokiaľ nepracujete s videoeditormi!

Báječné rockové pery 50. rokov

Bolo už bežné predĺžiť prirodzený okraj úst ceruzkou, čím sa vzhľad dievčaťa stal ženskejším a celkom zmyselným! Ružová a červená boli najčastejšou kombináciou. Oranžovočervené rúže pre blondínky, ryšavky a iné stredne tmavé farby; a fialovočervené pre tmavovlásky.

Prieskum v roku 1951 ukázal, že viac ako dve tretiny žien teraz pravidelne nosia rúž. Ďalším cieľom bol teda dlhotrvajúci rúž a prvý rúž odolný voči bozkom predstavila v roku 1950 žena menom Hazel Bishop. „Zostane na VÁS“, hlásali reklamy na rúž Hazel Bishop odolný voči rozmazaniu, „nie na ňom“. Mal taký úspech, že nasledujúci rok Hazel Bishopová založila spoločnosť Hazel Bishop Inc. Predaj jej rúžov sa zvýšil zo 49 527 dolárov v roku 1950 na 10 100 682 dolárov v roku 1953!“

Oči a červená v 50. rokoch

Oči v 50. rokoch boli v podstate minimálne, s malým množstvom očných tieňov. Na druhej strane, riasenka bola obľúbeným malým doplnkom každého. Veľkorysé kvapky maskary dodali žene žiarivú ženskosť.

Podľa horných rias sa potom nanášala jemná, ale presná linka ceruzky a jemne sa oblúkom prechádzalo, aby sa oči otvorili. Mnohé ženy večer použili rúž na veľmi ľahkú úpravu obočia. Ružové, pastelové odtiene červenej nanesené na lícne kosti dotvárali vzhľad.

Tetovanie: áno či nie?

Tetovanie nemusí byť nevyhnutne súčasťou štýlu rockabilly, pretože môže byť spojené s inými štýlmi z rovnakej éry. Čokoľvek, čo by mohlo spôsobiť zmätok, vám neposkytne požadovaný vzhľad a nikto vás tak nebude môcť rozoznať. Môžete miešať štýl pin-up so štýlom rockabilly, ale opäť, výber je na vás. Vždy sa však nezabudnite uistiť, než sa vážne zaviažete, či už ide o vzťah alebo tetovanie! Ak si naozaj chcete dať urobiť tetovanie, vyberte si čerešne, ruže, lebky a mapy. Farebné tetovania môžu byť dobrou voľbou, pokiaľ sú dočasné.

Súvisiace:

Súvisiace:


Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *