Čo je Klasické oblečenie (definícia, význam a rady pri nákupe)

Termín „vintage oblečenie“ má mnoho konotácií. Pre niektorých môže znamenať akýkoľvek starý odev, zatiaľ čo iní si myslia, že sa jednoducho vzťahuje na vek odevu.

Prečítajte si, čo je to „vintage oblečenie“, ako aj jeho definíciu, význam a tipy, ako zistiť, či je oblečenie vintage.

Čo je vintage oblečenie?

Ve svete módy sa pod pojmom „vintage“ rozumie oblečenie vyrobené za posledných 20 až 100 rokov, podľa aktuálneho roku.
Odev možno klasifikovať ako „vintage“, ak má aj dizajnové aspekty relevantné pre danú éru.

Každé desaťročie predstavuje rozmanitú škálu štýlov. Niekoľko vybraných sa stane dostatočne známymi a dôležitými na to, aby sa stali súčasťou imidžu, ktorý odlišuje dané desaťročie.

Šaty sú bežným aspektom vintage odevov a majú niekoľko charakteristických znakov okrem iných odevov.

Detaily, ako sú aplikácie, klopy a vzory, sú vo vintage štýloch bohaté. V porovnaní s moderným oblečením majú relatívne skromné alebo plné dĺžky.

Vintage oblečenie je zvyčajne formálne alebo elegantné.

Napr. kožuchy boli veľmi módne koncom 60. rokov 20. storočia. Takže by ste mali tieto elegantné odevy v súčasnosti zaradiť medzi „vintage“.

Tak to nie je.

Kožuch má však iné čaro ako typická blúzka z roku 1955. Aj keď je blúzka stará, nezvýrazňuje žiadne štylistické prvky.

Takisto mnoho ľudí nesprávne klasifikuje moderné flapper šaty z 20. rokov minulého storočia ako „vintage“. Aj keď majú starožitný vzor, nemôžete ich považovať za vintage.

Neexistuje nič také ako vintage oblečenie vyrobené dnes, alebo dokonca pred 5 či 7 rokmi.

Nedávne prehliadky vintage oblečenia v televízii alebo videá na YouTube podnietili mnohých ľudí, aby sa priklonili k ére vintage. Nie každý však rád nosí oblečenie z druhej ruky.

V dôsledku toho súčasní dizajnéri vyrábajú veci inšpirované vintage, ktoré obsahujú vzory, modely a trendy z posledných 20 alebo viac rokov s modernými technológiami.

Tento hybrid oblečenia vyrobeného v súčasnosti, ktoré vyzerá ako vintage, je známy ako „vintage retro“.

Prečo je vintage oblečenie stále populárne?

Nosenie vintage oblečenia je skvelý spôsob, ako urobiť módne vyhlásenie. Preto hipsteri a trendsetteri radi zbierajú a nosia vintage oblečenie.

V predchádzajúcich obdobiach výrobcovia vždy uprednostňovali kvalitu pred kvantitou. Masová výroba vtedy nebola možná, preto je dnes prakticky každý vintage kúsok jedinečný a predstavuje skvelý spôsob, ako vyniknúť.

Mnohí ľudia oceňujú vintage módu pre jej jedinečné a elegantné štýly, ako sú napríklad nohavice s nízkym pásom zo 70. rokov alebo oblekové kabáty z 20. rokov 20. storočia.

Módne prehliadky, ktoré zahŕňajú vintage typy oblečenia, vyvolali opätovný záujem o vintage oblečenie. Populárne modelky a súčasní návrhári sa niekedy pýšia vintage oblečením.

Okrem toho sa známe herečky, ako napríklad Julia Roberts a Renée Zellweger, niekedy objavujú vo filmoch vo vintage oblečení.

Jich fanúšikovia by sa mohli zblázniť, keby sa snažili nájsť oblečenie v retro štýle, aby vyzerali ako ich idoly. V
dôsledku toho by sa občas objavila nová fantázia pre trend vintage oblečenia.

Takisto niektorí súčasní návrhári vyrábajú oblečenie inšpirované vintage.

Na rozdiel od pôvodného vintage oblečenia sú tieto odevy dostupné v rôznych farbách, štýloch a materiáloch. Sú tiež lacnejšie ako autentické vintage látky.

Ak teda chcete vlastniť vintage oblečenie, tieto reprodukcie môžu byť dobrou náhradou za originály.

Kúpa vintage predmetov má tiež dôležité environmentálne a ekonomické účinky. Váš nákup môže pomôcť zmeniť globálny dopyt po rýchlo sa meniacej móde a nadprodukciu komodít.

Kde kúpiť vintage oblečenie

Ak hľadáte vintage oblečenie do svojho šatníka, zvážte osobnú návštevu, aby ste videli skutočný stav odevov. Môžete sa pozrieť na aukcie, blšie trhy, obchody so starým oblečením, starožitníctva, výpredaje nehnuteľností a dokonca aj výpredaje vo vašom okolí.

Vyhľadajte obchody so slovom „vintage“ v názve alebo popise. V
obchodoch so starožitnosťami môžete nájsť vintage veci, ale väčšinou tam nájdete len staré oblečenie.

V obchodoch s vintage vecami objavíte starostlivo vybraný sortiment, ako aj kompetentných majiteľov, ktorí vám môžu pomôcť.

Kde kúpiť vintage oblečenie online

Tu je desať skvelých online obchodov, v ktorých si môžete kúpiť vintage oblečenie

Poshmark je súčasná módna platforma, ale predáva vintage oblečenie za široké cenové rozpätie.

Tento obchod ponúka elegantné a jedinečné vintage oblečenie, ako napríklad mamine džínsy, nadrozmerné fleecové svetre a značkové oblečenie.

ThredUp je ďalší online obchod, ktorý predáva vintage oblečenie, aby pomohol znížiť environmentálne a finančné náklady na vývoj módy.

The Real je ďalší internetový obchod, ktorý predáva vintage značkové oblečenie a iné vysokokvalitné výrobky.

ASOS Marketplace je domovom populárnych nezávislých značiek oblečenia a vintage butikov z celého sveta.

Refashioner je ďalší dobrý obchod s vintage oblečením, kde každý autentický vintage kúsok obsahuje podrobnosti, napríklad kto a kde ho nosil. Uvedená je aj akákoľvek významná história spojená s oblečením.

Beyond Retro je londýnsky obchod predávajúci vintage oblečenie od 60. do 90. rokov.

Vestiaire Collective je ďalší online obchod s vintage dizajnérskym oblečením. Má jednu z najkomplexnejších online zbierok vintage dizajnérskeho oblečenia, od vintage Levi’s až po spoločenské oblečenie.

Wildthing Vintage je kanadský obchod Etsy, ktorý má na sklade najlepšie vintage oblečenie od 50. do 90. rokov.

Frea Vintage je ďalší obchod z druhej ruky, ktorý využíva službu Etsy na nadviazanie kontaktu s nadšencami vintage na celom svete, ktorí sa snažia držať krok s rýchlymi módnymi trendmi, a na ich oslovenie.

Tipy na nákup: Ako rozpoznať a kúpiť vintage oblečenie

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu identifikovať, či je oblečenie vintage alebo len inšpirované vintage.

Preskúmajte štítky

Väčšina starších vintage odevov bola vyrobená v USA. Ak visačka obsahuje frázu „Made in USA“ alebo obrázok americkej vlajky, odev bol s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobený pred rokom 1980.

Takisto adresy neobsahovali poštové smerovacie čísla až do polovice 60. rokov 20. storočia. Mnohé známe odevné spoločnosti používali len názvy ulíc a miest.

Pravdepodobne sa pozeráte na odev spred 60. rokov, ak obsahoval len tieto označenia adries.

Odev môže byť vintage aj vtedy, ak je názov značky neznámy. Ak však značku poznáte, ale logo spoločnosti nie je podobné tomu, ktoré používa v súčasnosti, možno ste objavili historický výrobok.

Ak ste našli vlnený kabát, ale nemá logo s nápisom „Made of Wool“, pravdepodobne bol vyrobený pred rokom 1939.

Výrobcovia začali nálepku s vlnou umiestňovať v roku 1964 ako marketingovú stratégiu, ktorá mala zákazníkov presvedčiť, aby si radšej kúpili vlnu ako polyester.

Prvá vlnená nálepka bola vydaná v roku 1964 a označovala, že výrobok je vyrobený výlučne z vlny.

Mesi látok, ako napríklad 20 % ľanu, sú modernejšie, zatiaľ čo 100 % zloženie látky môže byť vintage. Keďže
mnohí dnešní výrobcovia používajú aj nezmiešané textílie, nie vždy to platí.

Pátrajte po jedinečných konštrukčných prvkoch

Pátrajte po ručne šitých alebo iných charakteristických výrobných detailoch.

Odev je s najväčšou pravdepodobnosťou vintage, ak je vyrobený ručne. Ak si všimnete, že okraje švu pripomínajú kľukatý strih, môžete povedať, že ide o ručnú výrobu. Okraje naznačujú, že boli zastrihnuté zubatými nožnicami.

Ružové švy, bočné zapínanie a kovové zipsy sú dôležitými prvkami vintage oblečenia z konca 20. až 60. rokov 20. storočia.

V 50. rokoch 20. storočia boli veľmi populárne ružové švy. Švy mali vyzerať ako zuby a zabraňovať treniu. Ak švy nemajú hotový vzhľad, mohli by ste mať odev vyrobený pred rokom 1950.

Takisto kovové zipsy boli zvyčajne umiestnené na boku odevu od 30. do 40. rokov 20. storočia. Na druhej strane,
výrobcovia používali plastové zipsy na odevoch po roku 1965.

Pocíťte textúru

Textúra, pocit a vzory historických a súčasných odevov sa často líšia. Rozpoznať rozdiel môže byť ťažké, najmä ak ste v hodnotení vintage nováčikom.

Porovnanie vintage odevu s inými kusmi vo vašom šatníku je skvelá metóda, ktorou môžete ľahko zistiť rozdiel.

Ak už viete, ako rozpoznať vintage predmety, nenechajte sa zahltiť!

Ak ste v nakupovaní vintage nováčikom , môže sa stať, že si kúpite predmety, ktoré vám dokonale nesedia. Možno sa vám dokonca stane, že si kúpite šaty o tri veľkosti väčšie, ako ste zamýšľali kúpiť.

Moderné veľkosti sa líšia od vintage veľkostí. Rozmery oblečenia sa časom zmenili.

Všeobecné pravidlo hovorí, že oblečenie z konca 60. rokov je zvyčajne 4-6-krát väčšie ako súčasná veľkosť. Takže napríklad minisukňa z tohto obdobia označená ako veľkosť 12 by v súčasnosti zodpovedala „veľkosti 6“.

Nenechajte sa prekvapiť veľkosťou na štítku výrobcu. Čím viac sa približujete k súčasnosti, okrem toho, že veľkosť sa bude viac podobať tomu, čo máte teraz, napríklad oblečenie vyrobené v 90. rokoch.

Vždy je dobrým zvykom si oblečenie pred kúpou najprv obliecť, aby ste zistili, či vám dobre sedí.

Zhrnutie

Ročný odev môže pre rôznych ľudí znamenať rôzne veci. Teraz, po zistení, čo je vintage oblečenie vrátane jeho definície, významu a tipov na nákup, môžete správne určiť, či je oblečenie vintage alebo nie.

Čoskoro budete mať šatník plný vintage vecí, ktoré môžete nosiť a držať krok s módou.


Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *