Ak ste za svoje alebo vintage inšpirované oblečenie zaplatili nemalé peniaze, nepochybne si ho budete chcieť dlho ponechať, aby ho raz mohli oživiť vaše vnúčatá… alebo ho predať na ebay. Ale čo ak sa chcete v tomto súbore jednak promenádovať a jednak ho uchrániť pred rozpadom? Som rád, že sa pýtate. Tu je niekoľko špeciálnych, ale veľmi jednoduchých pravidiel, ako si svoje drahocenné oblečenie uchovať na dlhý čas! Po prvé, aj keď sú vaše šaty vzdušné a svieže, snažte sa ich nepostriekať luxusnou vôňou. Parfumy sa zvyčajne skladajú zo špeciálnych chemikálií a olejov a aj kvapka obsahu fľaštičky môže vaše šaty navždy zničiť. Alkohol v obsahu môže spôsobiť, že vaše šaty budú menej iskrivé. Existuje teda iný spôsob, ako byť vzdušný a voňavý? Najprv si pred sebou vytvorte sprej „oblak vône“ a potom sa po ňom prejdite. Lepší spôsob je však nastriekať si telo 5 až 10 minút pred obliekaním. Je samozrejmé, že parfumy by mali byť čo najkvalitnejšie, aby po horúcom dni parfémové oleje na vašom tele neprenikli do dokonalej látky šiat. Ak ste zaneprázdnená žena, nemali by ste byť lenivá. Často sa stáva, že my ženy nechávame svoje krásne šaty v koši na bielizeň a tento kôš čaká na víkend, pretože sme zaneprázdnené domácimi prácami a množstvom iných vecí. Ak sa však šaty (nielen skvostnej kvality) miešajú s iným oblečením dlhšie ako niekoľko hodín, látky sa môžu zničiť už po prvom praní alebo praní. Nebuďte leniví a dajte si šaty vyprať hneď po afére, najmä ak sú zo šifónu alebo hodvábu. Predajcovia nás často informujú o špeciálnych režimoch prania a žehlenia. To však nie je jediný faktor, ktorý vám pomôže udržať šaty v perfektnom stave. Vyberte si napríklad správny stojan alebo vešiak na šaty. Niektoré šaty treba skladať, iné zavesiť. Pozrite si to! Každá látka je jedinečná, čo znamená, že všetky látky si vyžadujú osobitný prístup. Bavlna dobre absorbuje tekutiny a sušenie bavlnených odevov trvá určitý čas. Zvyčajne sa bavlnené oblečenie perie pri teplote 60 °C. Platí to najmä pre lesklé a farbené látky. Vyberte si správny vešiak alebo ramienko na oblečenie. Niektoré šaty je potrebné skladať, iné zavesiť. Pozrite si to! Každá látka je jedinečná, čo znamená, že všetky látky si vyžadujú osobitný prístup. Bavlna dobre absorbuje tekutiny a sušenie bavlnených odevov trvá určitý čas. Zvyčajne sa bavlnené oblečenie perie pri teplote 60 °C. Platí to najmä pre lesklé a farbené látky. Vyberte si správny vešiak alebo ramienko na oblečenie. Niektoré šaty je potrebné skladať, iné zavesiť. Pozrite si to! Každá látka je jedinečná, čo znamená, že všetky látky si vyžadujú osobitný prístup. Bavlna dobre absorbuje tekutiny a sušenie bavlnených odevov trvá určitý čas. Zvyčajne sa bavlnené oblečenie perie pri teplote 60 °C. najmä lesklé a farbené tkaniny.
(bavlna a čipka)
Vlnené tkaniny sú skôr „kaprie“, ale oplatí sa ich nosiť, pretože aj jemná vlnená tkanina dokáže udržať teplo a ťažko sa špiní. Ak si náhodou kúpite vlnený odev za veľmi vysokú cenu, znamená to, že ho treba prať ručne. Nie režim ručného prania vo vašej práčovni alebo práčke, to znamená skutočné „ručné pranie“ s veľmi jemným detským šampónom. Angora a zmesová vlna by sa počas prania
nemali namáčať, ani by sa tieto tkaniny nemali trieť. Ak ste ich vyprali a chcete ich vysušiť, najlepšie je použiť obyčajný turecký uterák. Inými slovami, k vlnenému oblečeniu sa správajte ako k huňatej mačke. Bez srandy! Ľanové tkaniny (ktoré sú pravdepodobne lídrami v oblasti vintage a vintage inšpirovaného oblečenia) sa ľahko neopotrebujú a neabsorbujú veľa vody. Okrem toho ľanové tkaniny ľahko schnú. ALE. Majú tendenciu sa krčiť. Ľanové tkaniny môžete prať pri veľmi vysokých teplotách, ale pri žehlení používajte režim „zvlhčovania“. Pleteniny a džersej môžu byť často veľmi problematické, pretože tieto tkaniny sú veľmi krehké a ťažko sa ošetrujú. Tieto tkaniny by sa mali skladovať a prať pri teplote 40 °C. Ak chcete túto tkaninu vysušiť, použite turecký uterák. A čo robiť, ak ste už zničili svoje dokonalé plavky, pletený top alebo šaty? Granule môžete odstrániť pomocou špeciálneho stroja na rezanie granúl. Žerzejové predmety môžete vyžehliť pomocou špeciálnej ľanovej tkaniny. Hneď po naparovaní môžete problémové miesta „uvoľniť“ pomocou tuhej kefy. Výsledok potom môžete zafixovať handričkou namočenou v parafíne a tekutom amoniaku (5:1), aby ste odstránili zvyšok vtieraných špinavých škvŕn. Ak však nežiaduci „lesk z opotrebovania“ na tkanine nezmizol, použite obyčajnú soľ a špongiu na úplné vytretie škvŕn. Na šifónové, zamatové a hodvábne šaty používajte jemný režim žehlenia. Nepoužívajte mechanické čistenie, namiesto toho používajte ručné pranie. Nezabúdajte na pravidlo pre šifónové a hodvábne šaty: na jedno vešiak je povolená len jedna šatovka! Ak sú vaše šaty vyšívané, používajte špeciálny vysokokvalitný obal na šaty. Nezabudnite ich však niekoľkokrát za sezónu vyvetrať! Ak sú vaše šifónové alebo hodvábne šaty svetlej farby, použite čierny obal, pretože svetlý obal môže pokaziť svetlé odtiene skutočných farieb vášho predmetu. Na šifónové, zamatové a hodvábne šaty používajte jemný režim žehlenia. Nepoužívajte mechanické čistenie, namiesto toho používajte ručné pranie. Nezabúdajte na pravidlo pre šifónové a hodvábne šaty: na jedno vešiak sú povolené len jedny šaty! Ak sú vaše šaty vyšívané, používajte špeciálny vysokokvalitný obal na šaty. Nezabudnite ich však niekoľkokrát za sezónu vyvetrať! Ak sú vaše šifónové alebo hodvábne šaty svetlej farby, použite čierny obal, pretože svetlý obal môže pokaziť svetlé odtiene skutočných farieb vášho predmetu. Na šifónové, zamatové a hodvábne šaty používajte jemný režim žehlenia. Nepoužívajte mechanické čistenie, namiesto toho používajte ručné pranie. Nezabúdajte na pravidlo pre šifónové a hodvábne šaty: na jedno vešiak sú povolené len jedny šaty! Ak sú vaše šaty vyšívané, používajte špeciálny vysokokvalitný obal na šaty. Nezabudnite ich však niekoľkokrát za sezónu vyvetrať! Ak sú vaše šifónové alebo hodvábne šaty svetlej farby, použite čierny poťah, pretože svetlý poťah môže pokaziť svetlé odtiene skutočných farieb vášho predmetu.
(hodváb)
Na tieto typy látok používajte len jemné šampóny a šaty žehlite len vo zvislej polohe.
Šaty, najmä zamatové, nežehlite! Hodvábne šaty žehlite len z vnútornej strany. Zamatové, šifónové alebo hodvábne šaty sušte len vodorovne, napríklad na žehliacej doske! Samotný proces je veľmi problematický, ale pomôže vám udržať vaše milované šaty dlhý čas.
(šifón)
Ak si chcete čipkované látky udržať dlhý čas, použite na žehlenie tvarohovú alebo gázovú tkaninu. Ak sú vaše čipkované šaty príliš jemné, gázu niekoľkokrát preložte. Ak je vaša čipka vyšívaná, žehlite šaty z vnútornej strany. Na spevnenie čipkovej látky môžete použiť škrobenú gázu. Počas prania čipkové tkaniny netrite!
(čipka)
Aby si tyl zachoval pôvodný stav, mali by ste ho prať vo vlažnej vode a netrieť. Potom tylové šaty zrolujte do vlhkej plachty, potom ich rozviňte a tieto kroky opakujte, kým sa vlhkosť takmer nestratí. Ak máte v úmysle zachovať svoje dokonalé šaty krásne, najlepšie je zveriť ich prvotriednym odborníkom na pranie.
(tyl)
Ale ak sa rozhodnete urobiť si všetko sami, bez týchto pravidiel sa nezaobídete! Vaše šaty budú vyzerať, akoby boli kupované už veľmi dlho! Preto si pri ďalšom praní dvakrát premyslite, či máte v úmysle darovať svoje drahocenné šaty dcére alebo ich predať na ebayi!